İhsan DİZDAR
(19.03.1925 İstanbul – 25.02.2000 İstanbul)   

   1925 yılında Üsküdar da doğdu. Üsküdar Halk Evi Tiyatro Bölümünde tiyatroya başladı. Dümbüllü İsmail Efendi Tiyatrosu’nda çalışıp tulûat sanatının inceliklerini öğrendi. Celal Efendiyle (Gürkaş) Karagöz, Münir Efendiyle Hokkabaz ve Kukla, Dümbüllü İsmail Efendiyle de Ortaoyunu ve Meddah geleneğini yaşadı. Bu sanatların günümüze ulaşmasında büyük emeği geçmiştir. Kendisi Hokka sanatının son temsilcisi idi. Yıllarca yardımcısı Rıfat Gürkaş’la birlikte sanatını icra etti.

   Zeki Alpan ve Nevzat Açıkgöz ile Ortaoyununun gündemde kalmasını sağladı. İstanbul Şehir Tiyatrosu’na Geleneksel Tiyatro konusunda danışmanlık yaptı.

   Kültür Bakanlığı’nın yaptığı tüm festivallerde yer alan Dizdar, 1996 yılında Geleneksel Türk Tiyatrosu Hizmet Ödülü’nü aldı.

  Çocuk Vakfı Karagöz Okulu’nda yeni ustaların yetişmesi yolunda dersler verip, geleneği yetiştirdiği genç ustalara aktardı.

   Ve 25 Şubat 2000’de aramızdan ayrıldı.

   Vefatının ikinci yıldönümünde, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’in girişimleri sonucu, Üsküdar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararıyla Üsküdar Salacak Bostan Sokağı’na, törenle İhsan Dizdar Sokağı adı verilmiştir.

    Hasan Hüseyin Karabağ’ın yeniden yazdığı “Ters Evlenme” adlı Ortaoyunu ustanın anısına ithaf edilmiştir.