Hasan Hüseyin KARABAĞ info@karagozevi.com 0536 218 24 11
English | Deutsch | Le Francais | Russian | Duyurular | İletişim | Anasayfa   
İstanbul Kâtibim Karagöz Evi
Hasan Hüseyin Karabağ
    Dünden Bugüne Karagöz
     Karagöz Tarihçesi
     Karagöz Oyun Bölümleri
     Karagöz Oyunları
     Karagöz Oyun Tiplemeleri
     Hayâlî
     Karagöz Dernekleri
     Kullanılan Malzemeler
     Tasvir Yapımı
     Oyun Örnekleri
    Etkinlikler
     Seminerler
     Gösteriler
     Basında Karagöz Evi
Sorularınız ve Cevapları
Karagöz Galeri
Duyurular

Karagöz tasvir yapım malzemeleri temin edilir.
Karagöz Perdesi yapılır.
Profesyonel, oynatım amaçlı Karagöz tasviri yapılır
Detaylı bilgi için bizi arayın bilirsiniz.

İstanbul Kâtibim Karagöz Evi
HOCA PAŞA HAMAMI'nda
hafta içi - hafta sonu toplu rezervasyonla gruplara Karagöz gösterisi...

info@karagozevi.com
Gsm: 0536 218 24 11

info@karagozevi.com
0536 218 24 11
Haberler
   Geleneksel oyunumuz Karagöz hakkında öğrenmek istediğiniz herşey burada
.:Karagözevi :.

İSTANBUL KÂTİBİM KARAGÖZ EVİE-posta: info@karagozevi.com

Hasan Hüseyin KARABAĞ

İstanbul Kâtibim Karagöz Evi, Hasan Hüseyin Karabağ tarafından 1998 yılında Üsküdar’da kuruldu. Karabağ, ustası Tacettin Diker’den aldığı derslerle İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahneye konulan Fikret Terzi’nin “Ah Karagöz Vah Karagöz” adlı oyunuyla Karagöz oynamaya başladı. Yine İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda İhsan Dizdar yönetiminde yapılan çalışmalara katıldı, dersler aldı. Farklı oyunlarda Karagöz oynadı.

Çocuk Vakfı’nın Tacettin Diker yönetiminde açtığı Karagöz Okulu’na devam edip çeşitli ustalarla çalıştı. Kendi tasvirlerini yapmaya, yeni oyunlar yazmaya başladı.

1997–2000 yılları arasında İstanbul BŞB Gösteri Sanatları Merkezi’nde Geleneksel Türk Tiyatrosu öğretmenliği yapan Karabağ, tasvir yapımı ve oynatımı konularında dersler verdi.

1999 Tacettin Diker ve İhsan Dizdar’ın önerisiyle UNIMA Türkiye Milli Merkezi’ne üye kabul edildi.

1999 İstanbul Kâtibim Karagöz Evi, Çocuk Vakfı ile birlikte deprem bölgesinde yardım çalışmalarına katıldı. Çadır kentlerde Karagöz gösterileri yaptı.

2000–2004 İstiklâl Caddesi Büyükparmakkapı Sk. No:5/5 Beyoğlu adresinde açılan Karagöz Evi Atölyesi’nde çalışmalar yapıldı.

Adapazarı BŞB Şehir Tiyatrosu kurulmasında Eğitmen, Yazar, Yönetmen ve Oyuncu olarak görev aldı. Karagöz Elmaşekeri oyununu Adapazarı’nda sergiledi. Sakarya’da öğrencileri arasında Karagöz kültürünün yayılması için çalıştı.

Bu tarihten günümüze dek sürekli olarak Sakarya’da Tiyatro ve Karagöz üzerine eğitim, gösteri ve çalışmalar yapmaya devam etti.

2000 Uluslararası 3. İstanbul Ülker Kukla Festivali’ne katıldı.

2002 Topkapı Sarayı Darphane-i Amire Binası’nda Haziran, Temmuz ve Ağustos süresince her Cumartesi günü Hasan Hüseyin Karabağ ve Ramil Balakin birlikte düzenli gösteriler yaptılar.

Galata Şenliği’ne katıldı.

Uluslararası 8. Bursa Karagöz Festivali’ne katıldı.

Türkiye 7. Geleneksel Tiyatro Festivali’nde Amasya’da oyunlar oynadı.

İstanbul BŞB Şehir Tiyatrosu TAL birimince hazırlanan projede Gezici Ekip sorumlusu olarak ilköğretim okullarına Karagöz gösterileri düzenlendi.

2003 Stuttgart Lindenmuseum’da “Der Lange Weg Der Turken – Türklerin Uzun Yolculuğu” sergisinde atölye çalışması ve Frankfurt Offenbach Ledermuseum’da danışmanlık yapıldı. Gelen yeni davetler üzerine ikinci kez gidilip gösteriler gerçekleştirildi.

2004 Nederlands Filmmuseum’un davetiyle Sessiz Sinema konulu 4. Amsterdam Workshop’una katıldı. Workshopun açılış gösterisinde katılımcılara İngilizce alt yazıyla Karagöz oynandı. Çocuklara Dutch dilinde Karagöz oynandı.

Yapı Kredi Bankası’nın açtığı “Ragıp Tuğtekin Karagöz Tasvirleri Sergisi”nde çocuklara ve ziyaretçilere yönelik düzenli gösteriler yapıldı.

11–17 Ekim XVII. Ahilik Kültürü Haftası kutlama etkinlikleri’nde Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Binası’nda ustası Tacettin Diker tarafından Hasan Hüseyin Karabağ ve Ramil Balakin’e törenle Şed kuşatıldı.

Aralık ayından itibaren Sultanahmet Akbıyık Caddesi No: 47 adresinde Sultanahmet Karagöz Evi hizmete açıldı. Sultanahmet Gazetesi’nin desteğiyle açılan Sultanahmet Karagöz Evi’nde kırk kişilik seyirci kapasitesi vardı. Bunun yanı sıra çeşitli Karagöz ustaları ile tasvir yapımcılarının Karagöz figürleri sürekli sergisi ve Karagöz yapım atölyesi devam ettirildi.

Gebze’de Autoliv Cankor firmasınca düzenlenen kalite günleri sunumunda, İstanbul Kâtibim Karagöz Evi, Karagöz’le hazırladığı sunumla 1. seçildi.

Samatya 1. Balık Festivali’ne katıldı.

2005 Reimscheid Şehir Meclisi’nin davetlisi olarak 6–25 Eylül arasında Almanya’da bulundu. 9–11 Eylül Lennep Kukla Festivali’ne katıldı. Öğretmenlerle atölye çalışmaları yaptı. “Çocuk Tiyatrosu ve Karagöz” konulu Drama çalışmasını gerçekleştirdi. 

Viola Spolin Drama Teknikleri konulu çalışmada Amerika’lı eğitmen Jason Hale ile çalışıldı.

24 – 26 Haziran Oluşum Drama Enstitüsü’nün Ankara’da düzenlediği “7. Drama Liderlik Semineri”ne katıldı. “Dramada Bir Anlatı Biçimi Olarak Masal” başlıklı bildirisini sundu.

5–13 Mart tarihlerinde Almanya Köln’de Köln Üniversitesi ve Studio Bühne ortaklığında düzenlenen Türk – Alman Tiyatro Festivali’nde yer aldı. Karagöz’ün tiyatro oyunu olarak kabul edildiği bu festival sonucu çok sayıda kurumsal bağlantı kuruldu.

Sultanahmet Karagöz Evi, Nisan sonu itibarı ile Akbıyık Caddesi No: 47 adresindeki faaliyetine son verdi. Sultanahmet Karagöz Evi yeni yerine taşındı. 8 Mayıs’tan itibaren her Pazar Sirkeci Garı Gösteri Salonu’nda düzenli gösterilere başlandı.

2005 turizm sezonunun başlamasıyla birlikte yoğun ilgi gören İstanbul Kâtibim Karagöz Evi, farklı ülkelerden gelen izleyicilerine örnekler sundu. Gerek yerli ve gerekse yabancı akademisyen ve tiyatro okulu öğrencilerinin, tiyatro ve kukla oyuncularının başvuru mercii haline gelen Karagöz Evi, Sirkeci Gar Binası’nda gösterilerine devam etmiştir.

Samatya 2. Balık Festivali’ne katıldı.

2006 Prizren 4. Sanatla Uyanmak etkinliklerinde konferans verip, Karagöz oynadı. Kosova Türk Taburu’nda Karagöz oynadı. 

Roma Çocuk Müzesi’nde çalışmalar yaptı, İtalyanca Karagöz oynadı.

19–23 Nisan tarihlerinde Fas Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak 7. Fas Tiyatro Festivali’ne katıldı. Taza şehrinde oyunlar oynadı.

23–25 Nisan tarihlerinde Cartoon Day çizgi film etkinliklerinde gösteri düzenledi. Roma Çocuk Müzesi’nde çalışmalar yaptı ve İtalyanca Karagöz oynadı.

27–29 Nisan arasında düzenlenen Gazi Üniversitesi Karagöz Sempozyumu’nda “Karagöz Adının Ortaya Çıkışı ve Karagöz Şehirleri” başlıklı bildirisini ve küçük bir gösteri sundu.

Devlet Tiyatrosu’nun düzenlediği “Minik Hanımlar Minik Beyler Çocuk Tiyatrosu Festivali”ne Karagöz Elmaşekeri adlı oyunuyla katıldı.

1–3 Mayıs’ta “Prizren 4. Sanatla Uyanmak” etkinliklerinde konferans verip, Karagöz oynadı. Kosova Türk Taburu’nda Karagöz oynadı. 

17–18 Mayıs tarihlerinde davet edildiği “Kırklareli Kakava Şenliği”nde Karagöz oynadı.

13–17 Aralık Üsküdar Belediyesi I. Karagöz ve Kukla Festivali’ne katıldı.

17–18 Mayıs tarihlerinde davet edildiği “Kırklareli Kakava Şenliği”nde Karagöz oynadı.

2007 İstanbul BŞ Belediyesi Kültür Müdürlüğü Atölye Gezileri yapıldı.

17–21 Nisan tarihlerinde Fas Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak 8. Fas Tiyatro Festivali’ne katıldı. Taza şehrinde oyunlar oynadı.

22–24 Nisan tarihlerinde Roma Çocuk Müzesi’nde İtalyanca Karagöz oynadı.

4–7 Mayıs’ta “Prizren 5. Sanatla Uyanmak” etkinliklerinde Karagöz oynadı. Gilan, Priştine ve Mamuşa’da Karagöz oynadı. 

5 – 7 Haziran tarihlerinde Kastamonu’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNİMA’nın düzenlediği Geleneksel Tiyatro Festivali’ne katıldı. Taşköprü’de gösteriler yaptı.

10 – 14 Aralık Üsküdar Belediyesi II. Karagöz ve Kukla Festivali’ne katıldı.

2008 Yalova Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde Sahne ve Oyunculuk dersi verdi. Yalova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda Karagöz oynadı.

Fransa Paris’te Karagöz oynadı.

Interkulturel İntertage Theatre Festival kapsamında Almanya Frankfurt’ta Atölye çalışmaları, Gallus Theater ve Museum für Angewandte Kunst’ta gösteriler yaptı. Fransa Metz’de gösteriler ve Atölye çalışmaları yaptı. Frankfurt Kitap Fuarı kapsamında Keller Theater’da oyunlar oynadı.

12 – 17 Kasım 12. Bursa Karagöz Festivali’ne katıldı.

22 – 26 Aralık Üsküdar Belediyesi III. Karagöz ve Kukla Festivali’ne katıldı.

2009 27 Nisan’da İskenderiye’den bindiği Pasific Venüs adlı Japon gemisinde Japon izleyicilere Karagöz oynadı.

Prizren 7. Sanatla Uyanmak etkinliklerinde Karagöz oynadı. 

Moda Akademi Yaz Okulu’nda Karagöz Atölyesi açıp çocuklara Karagöz eğitimi verdi.

Batman Valiliği ve Avrupa Birliği işbirliğinde yapılan Afet Eğitimi konulu çalışmada Karagöz oynadı.

2009–2010 Sakarya Şehir Tiyatrosu Tiyatro Kursu öğretmenliği ve Sakarya Şehir Tiyatrosu yönetmenliğine devam etmektedir.

Kâtibim Karagöz Evi, UNIMA (Uluslararası Kukla Oyuncuları Birliği), TODER (Tiyatro Oyuncuları Derneği) ve ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) üyesidir.

Çeşitli anaokulu ve ilköğretim okullarının gösteri davetlerine cevap vermeye çalışan Kâtibim Karagöz Evi, okullardaki tiyatro adına yapılan kirlenmenin önlenmesi için çalışmaktadır.

Eğitmenler:

Hasan Hüseyin KARABAĞ – Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yönetmenlik YL – Marmara Ün. Sosyal Bil. Radyo TV YL. – Tiyatro Eğitmeni – Karagöz Ustası

Seden EDGÜ – Marmara Ün. Sosyal Bil. YL. – Tiyatro oyuncusu, Drama Lideri

 
** Hasan Hüseyin KARABAĞ **

[ Anasayfa ] [ Hasan H.Karabağ ] [ Karagöz Tarihçesi ] [ Soru ve Cevap ] [ Duyurular ] [ İletişim ]
Hasan Hüseyin KARABAĞ info@karagozevi.com 0536 218 24 11

Karagozevi © 2009


Google
Web karagozevi.com
Sakarya 1. Karagöz ve Kukla Festivali 22–24 Ocak 2010