Hasan Hüseyin KARABAĞ [email protected] 0536 218 24 11
English | Deutsch | Le Francais | Russian | Duyurular | İletişim | Anasayfa   
İstanbul Kâtibim Karagöz Evi
Hasan Hüseyin Karabağ
    Dünden Bugüne Karagöz
     Karagöz Tarihçesi
     Karagöz Oyun Bölümleri
     Karagöz Oyunları
     Karagöz Oyun Tiplemeleri
     Hayâlî
     Karagöz Dernekleri
     Kullanılan Malzemeler
     Tasvir Yapımı
     Oyun Örnekleri
    Etkinlikler
     Seminerler
     Gösteriler
     Basında Karagöz Evi
Sorularınız ve Cevapları
Karagöz Galeri
Duyurular

Karagöz tasvir yapım malzemeleri temin edilir.
Karagöz Perdesi yapılır.
Profesyonel, oynatım amaçlı Karagöz tasviri yapılır
Detaylı bilgi için bizi arayın bilirsiniz.

İstanbul Kâtibim Karagöz Evi
HOCA PAŞA HAMAMI'nda
hafta içi - hafta sonu toplu rezervasyonla gruplara Karagöz gösterisi...

[email protected]
Gsm: 0536 218 24 11

[email protected]
0536 218 24 11

Linden Museum StuttgartHaberler
   Geleneksel oyunumuz Karagöz hakkında öğrenmek istediğiniz herşey burada
.:Karagözevi :. İstanbul Katibim Karagöz Evi .....karagöz hacivat kukla tiyatro gösterileri karagoz hacıvat geleneksel oyunumuz Hayali Ustası Hasan Hüseyin Karabağ , Tiplemeler karagöz hacivat zenne tiryaki çelebi beberuhi laz çerkez arap hımhım tuzsuz deli bekir Turkish Shadow Puppets

İstanbul Kâtibim Karagöz Evi

Karagöz tasvir yapım malzemeleri temin edilir.
Deri, (Sığır, Dana ve Deve deris) Bıçak vb...
Karagöz Perdesi yapılır. Profesyonel, oynatım amaçlı Karagöz tasviri yapılır. Detaylı bilgi için (0536 218 24 11)'yı arayabilirsiniz.


İstanbul Kâtibim Karagöz Evi

HodjaPasha Hamamı'nda
hafta içi - hafta sonu toplu rezervasyonla gruplara Karagöz gösterisi...
Doğum günü partinizi HodjaPasha Hamamı'nda yapın.

KARAGÖZ


Karagöz deve veya manda derisinden yapılan tasvir adı verilen insan, hayvan veya eşya şekillerinin çubuklar yardımıyla arkadan verilen ışıkla beyaz perde üzerinde hareket ettirilmesi esasına dayanan gölge oyunudur. Oyun adını, baş kişisi olan Karagöz'den almaktadır.
Gölge oyunu ülkemize Yavuz Sultan Selim’in 1517’deki Mısır seferi sonrası 16. yüzyılda gelmiştir. Mısır’ı fetheden Yavuz Sultan Selim’in Memlük sultanı Tomanbay’ın asılışını hayal perdesinde canlandıran bir hayal sanatçısını, oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın da görmesini arzu ederek İstanbul’a getirmesiyle gölge oyunu İstanbul’a gelmiştir. Türkler 16.
yüzyıl başlarında perde gerisinden gölge yansıtma tekniğini Mısır’dan almışlardır. Mısır Memluklarının gösteri yaptıkları siyah, ışık geçirmeyen, arabesk motiflerle işlemeli tasvirleri, şeffaf ve renklendirilmiş deri üzerine işleyen Türkler, bu sanata farklı bir nitelik kazandırdılar. Mısır oyunlarının olay örgüsünün birbirinden kopuk yapısını düzenleyip yeni bir biçim verdiler. Oyun tipleri Osmanlı İmparatorluğu’nun bünyesinde barındırdığı halklar içinden ve mahalle geleneğinden seçilmiştir. Karagöz Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yayılmış, çevre ülkelerde etkili olmuş, geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Karagöz oyunu Mısır’a tekrar yeni biçimiyle dönüp ilgi görmüştür.

18. yüzyıldan itibaren kesin biçimini alan Karagöz halkın en sevilen eğlence türlerinden biri olmuştur. Karagöz, tek sanatçının yeteneğine bağlı olarak oynatılır. Karagöz’ü oynatan kişiye Hayâlî ya da Usta denir. Bir Hayâlî’nin her şeyden önce temiz bir İstanbul Türkçesine sahip olması, taklit yeteneğinin gelişmiş olması lazımdır. Tûluat denilen doğaçlama konuşma yetisi ve espri kabiliyeti Karagöz oyunları içinde önemli bir yer tutar. Tiyatro eğitiminde kullanılan ses tekniklerini kullanan Hayâlîler perdedeki tüm tiplerin seslerini tek başlarına konuşurlar. Hayâlî aynı zamanda Türk müziğini bilecek, tiplerin şarkılarını söyleyecek ve farklı şiveleri konuşacaktır.
Hayâlî’ye oyun sırasında “Yardak” denilen yardımcısı yardım eder. Yardak, oyun tasvirlerini perdeye giriş sırasına göre ustaya verir, def çalarak müziğe eşlik eder, oyunun efektlerini yapar.


http://www.videosofturkey.com/video/karagoz1.wmv
Karagöz'ün oynatıldığı beyaz perdeye "ayna" adı verilir. Perdeler önceleri 2 x 2,5m iken sonraları 110 x 80cm ebadında yapılmaya başlanmıştır. İç tarafta perdenin altında kurulmuş "peş tahtası" vardır. Oyunda bunun dışında zil, tef, kamış, nareke (düdük), perdeyi aydınlatacak kandil veya ampul vardır...

 Karagöz oyunları dört bölümden oluşur.
 1.Mukaddime (Giriş)
 2.Muhavere (Söyleşi-Atışma)
 3.Fasıl
 4.Bitiş

Karagöz Sözlüğü


İstanbul Kâtibim Karagöz Evi; Oradaydık:

 

 

** Hasan Hüseyin KARABAĞ **

[ Anasayfa ] [ Hasan H.Karabağ ] [ Karagöz Tarihçesi ] [ Soru ve Cevap ] [ Duyurular ] [ İletişim ]
Hasan Hüseyin KARABAĞ [email protected] 0536 218 24 11

Karagozevi © 2009


Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü?

Hasan Hüseyin Karabağ Ezel Akay'ın çektiği "Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü?" filmini, konuya ilgi duyanlar için değerlendiriyor.Google
Web karagozevi.com
Sakarya 1. Karagöz ve Kukla Festivali 22–24 Ocak 2010